دسته‌بندی نشده

درمان دردهای عضلانی با جکوزی

درمان آب درمانی یا هیدروتراپی چیست

اغلب بیماران برای کاهش دردهای عضلانی به دارو رجوع می‌کنند اما درمان دردهای عضلانی با جکوزی یک راه کم‌خطر و موثر نسبت به دارو درمانی است. این روش می‌تواند در کنار درمان‌های دیگر، یک راهکار مناسب برای بهبود درد افراد باشد.

در این مقاله به‌طور کامل در مورد فواید و اثرات هیدروتراپی صحبت می‌کنیم بنابراین، اگر در این زمینه سوالاتی دارید، تا پایان همراه ما باشید.

آب درمانی (هیدروتراپی) چیست؟

هیدروتراپی روشی است برای درمان دردهایی مثل درد‌های جسمی، کاهش درد و کمک به تقویت استخوان‌ها و ماهیچه‌ها عضلات و مفاصل به‌شمار می‌رود. آب درمانی یک نوع فیزیوتراپی در آب شناخته شده که تمامی بیمارانی که مشکل درد عضلات کمر و پاها دارد و ورزشکارانی که آسیب‌هایی در حین ورزش دیده‌اند را درمان می‌کند.

هیدروتراپی یکی از شاخه‌های فیزیوتراپی است و یک نوع فعالیت ورزشی بدنی محسوب می‌شود که قبل از انجام آن باید بدن را با حرکات کششی گرم و بعد از اتمام این کار با حرکات کششی سرد کرد. این روش شامل تمرین‌های کششی، استقامتی، قدرتی و آرام‌سازی عضلات و مفاصل است.

در هیدروتراپی حرکاتی مثل راه رفتن انجام می‌شود تا وقتی شخصی در آب قرار می‌گیرد بدن کاملا سبک باشد و هیچ وزنی بر استخوان‌ها، عضلات یا مفاصل در هنگام تمرین‌های درمانی قرار نمی‌گیرد.

فواید آب درمانی در جکوزی چیست

درمان دردهای عضلانی با جکوزی بهترین گزینه برای بیماران ارتوپدی است زیرا در چنین مکانی با کوچکترین تشریفات و با لذت نوشیدن یک فنجان قهوه می‌توانند علاوه‌بر کاهش دردهای عضلانی، ریلکس کنند. در ادامه به بررسی فواید آب درمانی می‌پردازیم:

 • ریلکس کردن: پس از یک روز کاری خسته‌کننده می‌توانید با کمک وان جکوزی، آرامش خود را بازیابید و خستگی را از عضلات خود خارج کنید.
 • کاهش استرس: آب کمک می‌کند تا فرد به آرامش دست یابد. دراز کشیدن در جکوزی کمک می‌کند تا مدت کوتاهی از زمان و مکان حاضر دور شوید و استرس را از بین ببرید.
 • رفع بیخوابی: گاهی شدت دردهای عضلانی به‌قدری بالا است که خواب شبانه را از فرد می‌گیرد. در این حالت یک جکوزی خانگی راه‌گشا خواهد بود.
 • ریکاوری بعد از ورزش‌: ورزش عموما باعث گرفتگی عضلات می‌شود‌ و راه باز شدن این اسپاسم‌ها، آب درمانی است.
 • رفع گرفتگی عضلات پا: راه رفتن در جکوزی کمک می‌کند تا عضلات پای شما آزاد شوند و دردشان کاهش یابد.
 • درمان آرتریت: بیماری‌های ناشی از آرتروز ماند آرتریت برای فرد بسیار آزاردهنده هستند. در کنار درمان پزشکی، می‌توانید برای رفع آرتریت از جکوزی خانگی استفاده کنید.
 • رفع کمر درد: گاهی افراد دچار درد در ناحیه کمر می‌شوند. در این صورت اگر مشکل حاد نباشد، می‌توان با کمک وان جکوزی آن را درمان کرد.

وان جکوزی بهترین راهکار برای درمان دردهای عضلانی و سایر دردها است که می‌توان آن را در خانه استفاده کرد‌. قدرت آب گرم و هوای داخل جکوزی، ماساژ خوب و قوی برای این نوع درمان‌ها به‌شمار می‌رود.

زمانی که بعد از یک روز کاری خسته‌کننده به خانه برمیگردید و ذهن ناآرام و خسته‌ای دارید، بهترین راه این است که خود را به وان جکوزی بسپارید. با قرار گرفتن در وان جکوزی و با ریلکس کردن در آب گرم، فشار، گرما و هوای موجود در آب جکوزی می‌تواند این استرس و خستگی را آرام کند و در نهایت یک خواب آرام برای شما به‌وجود آورد.

البته مهم است که وان جکوزی خانگی را از یک مجموعه معتبر تهیه کنید تا عمر طولانی داشته باشد و بتوانید تا مدت‌ها از آن استفاده کنید.

آیا آب درمانی با جکوزی دردهای عضلانی را درمان می‌کند؟

اکثر افراد با روش غلط در راه رفتن، ورزش کردن و حرکات روزمره دچار اختلالات عضلانی و درد می‌شوند که باعث می‌شود یک یا چند روز، از فعالیت‌های روزمره خود دور باشند. قطعا آب درمانی در جکوزی باعث‌ تسکین بسیاری از دردها شود زیرا آب به تنهایی درمانگر است و داشتن یک جکوزی در خانه می‌تواند تاثیر درمانی آن را چندین برابر کند.

تحقیقات نشان داده که وان جکوزی برای افرادی که بیماری‌های جسمی و روحی دارند، بسیار کارآمد و مفید است. این محصول برای افراد کهنسال، کسانی که در راه رفتن مشکل دارند و افرادی که دچار ضعف ماهیچه و عضلات هستند، بهترین درمان به‌حساب می‌آید. البته باید طبق نظر پزشک انجام شود.

استراحت در وان جکوزی  بعد ورزش کردن بسیار مفید است زیرا آب گرم باعث می‌شود که اسپاسم‌های عضلانی را باز کند و ماساژ خوبی برای بدن و عضلات باشد.

نکات مراقبتی برای آب درمانی با جکوزی در منزل

برای استفاده از جکوزی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ در این بخش به بررسی فاکتورهایی می‌پردازیم که برای استفاده از وان جکوزی لازم هستند.

 • ابتدا یک دوش آب گرم بگیرید تا بدن تمیز شده و در حالت آرامش قرار بگیرد.
 • نکته دوم این است که حتما با پزشک مشورت کنید که آیا مناسب این درمان هستید یا خیر؟ گاهی شدت درد به‌قدری بالا است که آب درمانی به اندازه کافی موثر نیست اما می‌تواند در کنار درمان‌های تخصصی دیگر موثر باشد.
 • همچنین لازم است تا به کمک یک فیزیوتراپ، هیدروتراپی را شروع کنید تا به‌طور کامل، شکل دقیق ورزش‌ها را به شما آموزش دهد. پس از یادگیری می‌توانید به‌تنهایی در منزل، شروع به خود درمانی کنید.
 • مهم است که در حین هیدروتراپی، از وسایل برقی دوری کنید و این ابزار را با خود به درون وان نبرید تا به این ترتیب ایمنی را رعایت کرده و همچنین ریلکس کنید.
 • سعی کنید یک وان جکوزی با اندازه مناسب خریداری کنید که قابلیت‌های مختلف را دارا باشد. به این ترتیب می‌توانید استفاده‌های بیشتری از محصول کنید.
 • همچنین جکوزی خانگی را باید از یک فروشگاه معتبر تهیه کنید تا از کیفیت و ماندگاری آن اطمینان داشته باشید.

جمع بندی

آب درمانی که یک روش بی خطر و بدون عارضه است، یک روش مناسب برای رفع و کاهش دردهای عضلانی به‌شمار می‌آید. اکثر افراد در طول عمر خود دچار گرفتگی‌های عضلانی شده‌اند. این دردها و اسپاسم‌های عضلانی باعث می‌شوند تا فرد از فعالیت‌های روزمره بازبماند.

افراد می‌توانند با تهیه یک وان جکوزی از فروشگاه‌های معتبر، در منزل مشکل عضلات خود را برطرف کنند. هیدرودرمانی یک راهکار سریع، موثر و آرامش‌بخش است که علاوه‌بر خواص درمانی، مزایای بسیار دیگری نیز دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *